Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek.   Click to listen highlighted text! Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek. Powered By GSpeech

W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 05 kwietnia br.  uczniowie klas III wzięli udział w spotkaniu z panią Joanną Drążek, konsultantem w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „ WOM” w Katowicach, która wygłosiła wykład pt. „ Wspólna historia Polski i Ameryki”.

Prelegentka w sposób bardzo  ciekawy zapoznała zebraną w auli młodzież z nieznanym szerzej  kontekstem udziału  Stanów Zjednoczonych w procesie budowy suwerennego państwa polskiego na przykład : stanowiskiem prezydenta Woodrowa Wilsona wspierające starania polskie o utworzenie własnego państwa, rolę niezwykłej popularności Ignacego Paderewskiego w USA i jego przyjaźni z Prezydentem Wilsonem , pomocy humanitarnej Prezydenta Herberta Hoovera dla polskiego społeczeństwa czy wreszcie działalności naszej Polonii wspierającej materialnie Polaków w odradzającym się kraju.

Uczestnicy spotkania mogli także zobaczyć film prezentujący niezwykłą historię powstałej w 1926 roku „Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych”. Zobacz zdjęcia.

Współpracujemy z:

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech