Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek.   Click to listen highlighted text! Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek. Powered By GSpeech

24 lutego  2020 roku grupa uczniów  z klas pierwszych zwiedziła  Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie.

Na miejscu na naszą młodzież czekała przewodniczka. Zajęcia rozpoczęły się przedstawieniem obszarów objętych deportacją. Uczniowie otrzymali mapy i karty pracy z którymi poszli na wystawę. W programie zwiedzania było:

·         krótki wykład  o wartościach górników

·         oglądanie fotografii z tamtych czasów m.in. ślubnej rodziny Polloków.

·         film opowiadający o przewozach oraz warunkach podróży do ZSRR - w jednym wagonie przewożono od 40-60 mężczyzn w wieku 17-50 zdolnych do pracy, jedzenie dostawali co drugi dzień, a na jeden wagon przypadał jeden bochenek ciemnego chleba i woda. Wielu ludzi umierało już podczas transportu.

·         symulacja jazdy wagonem, do przewozu zwierząt (na wszystkich zrobiła ona duże wrażenie).

·         film pokazujący miejscowości do których deportowano Ślązaków i ich ciężką pracę

·         oglądanie pamiątek pozostałych po ofiarach deportacji:  walizki, miski, łyżki, maszynki do golenia, brzytwa, zaświadczenia, krzyże.

·         film – relacja osób które doświadczyły deportacji. Bliscy ofiar tego wydarzenia ze smutkiem opowiadali o powrocie swoich bliskich – mężczyźni byli wychudzeni, w brudnych i podartych ubraniach, ze zniszczoną psychiką.

·         oglądanie  gabloty z pamiątkami, własnoręcznie wykonanymi  przedmiotami, które miały ułatwić zesłanym  funkcjonowanie.

·         film o próbach zyskania pełnych list deportowanych do ZSRR oraz  zdjęcie rodzinny Polloków, na którym zaznaczono osoby wywiezione do pracy. Z ośmiu mężczyzn, czterech zginęło, a czterech wróciło w tragicznym stanie.

·         na koniec w spisie nazwisk osób zesłanych można było sprawdzić czy znajdują się tam jakieś znane osoby

Po obejrzeniu wystawy  młodzież otrzymała materiały z przesłuchań i przeżyć deportowanych, zapoznała się z tekstami po czym wzięła udział w krótkiej dyskusji na ten temat.

Na  zakończenie było jeszcze kilka zdjęć, dokumentów oraz informacji o kilku osobach które doświadczyły tej tragedii.  Uczniowie byli wstrząśnięci, tym co zobaczyli, a wystawa zrobiła na nich duże wrażenie. Zobacz zdjęcia.

Współpracujemy z:

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech